poniedziałek, 25 lipca 2011

Ciekawostki

Emo oznacza emocjonalność. Nazwa pochodzi od gatunku muzycznego powstałego w latach 80. w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest on popularny do dziś. Muzyka ta charakteryzuje się skokowymi zmianami tempa i krzykliwym wokalem. Te środki mają pokazywać, jak zmienne i skrajne – i jak skrajnie zmienne – mogą być ludzkie nastroje. W Europie kultura emo przechodziła dwie fazy. Podczas drugiej doszło do pewnego wymieszania różnych elementów, wydawałoby się, niepasujących do siebie nurtów. I tak oto w latach 90. fani japońskiego rocka (j-rock) sięgnęli w stylistyce swojego ubioru po elementy kultury gotyckiej i punkowej. W efekcie doszło do powstania dzisiejszego, spopularyzowanego, wizerunku emo: ciemna, zachodząca na oczy grzywka (manga); blada twarz i oczy obwiedzione czarną kredką (gotyk); trampki i ćwieki (punk). W Polsce emo kids to głównie młodzież w wieku dojrzewania – uczniowie gimnazjum lub liceum.

Przez strój i wygląd emo starają się zatrzeć różnice pomiędzy płciami. Emo girl i emo boy mogą spokojnie ubierać się w tym samym dziale sklepowym (spódniczki ewentualnie pozostawią zarezerwowane dla emo girls). Ich wygląd jest zdecydowanie androgyniczny.

Niejednokrotnie podczas oglądania zdjęć zamieszczonych w serwisach towarzyskich (np. Vampirefreaks.com) trudno jest na pierwszy rzut oka rozpoznać, czy mamy przed sobą portret dziewczyny czy chłopca. Silne ujednolicenie stroju jest łatwym, bo bardzo widocznym sposobem manifestowania swojej odmienności. Wyrazistość wyglądu emo jest znacząca. Elementy ich garderoby pochodzą ze skrajnie innych tradycji kulturowych. Na ubraniach pojawiają się takie motywy, jak gwiazdki i serduszka, ale także – czaszki. Kokardki na opaskach emo girls sąsiadują z dużą liczbą ćwieków na ich paskach. Emo uznają praktycznie wszystkie kolory ubioru, pod warunkiem że są wyraziste.

Niwelowanie bariery stroju jest odzwierciedleniem postrzegania emocji i podobieństwa w odczuwaniu jako elementów konstytuujących tożsamość. Emo bardzo dużą wagę przywiązuje do tego, co czuje i jak czuje – uznaje siebie za osobę obdarzoną niezwykłą wrażliwością. Emocje i uczucia kierują jego postępowaniem, są pryzmatem, przez który patrzy na świat; są kategorią, na podstawie której emo dobiera sobie znajomych. Zrozumienia, o ile to możliwe z perspektywy emo, szuka wyłącznie u innych emo kids, gdyż tylko one mogą mieć odpowiedni stopień wrażliwości. I nie ma tutaj znaczenia, czy jesteś chłopcem, czy dziewczynką. W końcu emo mówią o sobie „emo girl”, „emo boy” lub po prostu „emo”.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz